DR.ÖĞR.ÜYS. ERDEM DEMİRÖZ “KALİTELİ EĞİTİM VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM UNESCO KÜRSÜSÜ” KURUCU BAŞKANI OLDU

“Kaliteli Eğitim ve Dijital Dönüşüm UNESCO Kürsüsü” Trakya Üniversitesi’nde kuruldu  TÜRKİYE’DE İLK VE TEK, DÜNYADA İSE ÜÇÜNCÜ Trakya Üniversitesi’nin “Kaliteli Eğitim ve Dijital Dönüşüm UNESCO Kürsüsü” başvurusu, UNESCO tarafından kabul edilirken kürsü ‘Eğitim’ başlığında Türkiye’deki ilk ve tek, ‘Dijital Eğitim’ üzerine ise dünyadaki üçüncü UNESCO Kürsüsü olma özelliği taşıyor.

Dünya çapında üniversiteler arasındaki en etkin bilimsel iş birliği ağı olan Birleşmiş Milletler Eğitim Kültür ve Bilim Örgütü (UNESCO) Kürsüleri Programı’na Trakya Üniversitesinden bir kürsü eklendi. Kaliteli eğitim, dijital dönüşüm, teknoloji ve kurumsal aidiyet konuları üzerine eğitim ve araştırma odaklı uluslararası yeni bir platform oluşturmak ve ulusal, uluslararası kurumlar arasındaki iş birliğini geliştirmek amacıyla Türkiye’nin 15. UNESCO Kürsüsü, Trakya Üniversitesi’nde açıldı.
Trakya Üniversitesi’nin Covid-19 salgını öncesi yaptığı kürsü başvurusu üniversite yönetiminin dijital eğitim konusundaki ön görüsünü de ortaya koyarken 15 Ocak 2021 tarihinde UNESCO Genel Direktörü Audrey Azouley’in nihai imzaları atması sonucu kuruluş süreci tamamlanan kürsü ‘Eğitim’ temel başlığı altında Türkiye’deki ilk ve tek, ‘Dijital Eğitim’ üzerine ise dünyadaki üçüncü UNESCO Kürsüsü olma özelliği taşıyor.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: Üniversitemiz yüksek eğitimde uluslararasılaşma çalışmaları ile ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam ediyor
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Üniversitemizde ‘Eğitimde Dijitalleşme’ üzerine çalışacak olan bu kürsünün kurulması için Nisan 2019’da UNESCO’ya başvuru gerçekleştirdik. Başvurumuzu yaptığımız dönemde tüm dünya gibi bizler de coronavirüs tehlikesi ile karşı karşıya kalacağımızdan habersizdik. Ancak üniversitemizin eğitim kalitesinin ülkemizde ve içinde bulunduğumuz Balkan coğrafyasındaki bilimsel çalışmalara liderlik edecek noktaya yükseltilmesi öngörüsü ile eğitim sistemimize yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin yarattığı fırsatların daha hızlı şekilde entegre edilmesini amaçladık. Son 1,5 yıldır yaşanan salgın bizleri sadece bu amacımızın yerindeliği noktasında değil, bilimsel eğitimde kalitenin yükseltilmesi noktasındaki öngörülerimizin de tüm insanlığa pozitif katkı sağlama potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi.” dedi. Rektör Erhan Tabakoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Balkanlar’da bilim ve kültür merkezi haline gelme sorumluluğunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” “Edirne; Selimiye Cami, geçici listede yer alan 2. Bayezid Külliyesi ve Uzunköprü ile Somut Olmayan Kültür Mirası Listesinde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kakava (Hıdrellez Festivali) ile hem somut hem de somut olmayan güçlü kültürel mirasıyla kültürel anlamda ülkemizin gurur kaynağıdır. Sahip olduğumuz zengin mirasın bizlere verdiği en önemli sorumluluk, Edirne’nin geçmişten gelen birikimi ile Balkanlar’da bilim ve kültür merkezi haline gelmesi için çalışmamız gerektiğidir. Bu bilinç ile Türkiye’de, UNESCO’ya giren bir kültür mirasına sahip tek üniversite olan Trakya Üniversitesi olarak Türkiye ve bölgemiz coğrafyasında bilimsel eğitimde kalitenin artırılması ve bilimsel işbirliklerinin geliştirilmesine hizmet etmek gayesiyle çalışıyoruz. Bu kapsamda Trakya Üniversitesinde, yaptıkları çalışmalar ile Birleşmiş Milletlerin Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu olan UNESCO ile birçok farklı işbirliği geliştiren güçlü bir ekiple, ülkemizde eğitim alanındaki ilk UNESCO Kürsüsünü kurduk. Birçok medeniyete ve devlete ev sahipliği yapmış, adeta bir kültür başkenti olan Edirne’de bilimin, toplumsal değerlerin, barışın sürdürülebilirliğinin desteklenmesi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Erdem Demiröz kürsünün başkanlığını yürütecek UNESCO Paris Yüksek Öğretim Birimi tarafından gerçekleştirilen 2 yıllık değerlendirme süreci sonucunda kurulan UNESCO Kürsüsü, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Erdem Demiröz başkanlığında faaliyet gösterecek. UNESCO Kürsüsü projelerinin sürdürülmesindeki iş süreçleri kapsamında finansal kaynak araştırmaları ve proje başvuruları ile ilgili olarak Öğr. Gör. Burcu Özer, stratejik planlama ve kurumsal iş birlikleri geliştirilmesi çalışmalarında Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci, uluslararası iş birlikleri ve eğitsel koordinatörlük konularında ise Dr. Öğr. Gör. Emine Demiröz ve görev alıyor.
Kürsü, “daha iyi ve erişilebilir eğitim” için çalışmalarını yürütecek.

‘’Eğitim ve dijitalleşme’’ alanındaki çalışmaları entegre ederek eğitime erişim ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi kapsamında Dünya genelinde faaliyet gösteren diğer kürsüler Kenya’da ve İspanya’da yer alıyor. Kenya’daki kürsü ‘’UNESCO Chair on Digital Education, Interdisciplinary Teaching and Sustainable Development’’ adı altında, İspanya’daki kürsü ise ‘’UNESCO Chair on Scalable Digital Education for All’’ adı altında faaliyetlerini yürütürken Trakya Üniversitesinde kurulan ‘’Quality Education and Digital Transformation’’ kürsüsü de içinde bulunduğumuz dijital çağda ‘’daha iyi ve erişilebilir eğitim’’ için çalışmalarını yürütecek.
Kenya, Yunanistan ve Japonya’dan destek mektupları geldi. Öte yandan Trakya Üniversitesi’nde kurulan UNESCO Kürsüsü, bugüne değin Kenya Mount Üniversitesi “Digital Education, Interdisciplinary Teaching and Sustainable Development’’, Yunanistan Aristotle Üniversitesi ‘’Education for Human Rights and Peace, the UNESCO Catedory II Centre’’ ile ‘’Water-Environment Center fort he Balkans’’ ve Japonya Kyoto Üniversitesi ‘’Water, Energy and Disaster Management for Sustainable Development’’ kürsülerinden uluslararası iş birliklerini öngören destek mektupları aldı.

Trakya Üniversitesi’nin temel hedeflerini merkeze alan ve eğitimdeki kalitesiyle Balkanlar ve tüm dünyaya açılmasını öngören uluslararası hedeflerini destekleyen kürsü ile birlikte UNESCO çatısı altında uluslararası alanda yeni iş birlikleri kurularak çok ortaklı eğitim ve dijital dönüşüm projeleri gerçekleştirilecek. Ayrıca, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dış İlişkiler Uygulama Araştırma Merkezi gibi üniversitenin eğitimde kalitenin artırılması konularında çalışan birimlerin ortaklığında yürütülecek faaliyetlerin, ilgili kurumlarla iş birliği içinde yeni atılımları gündeme getirmesi ve bu alanda çalışma yapanlara öneriler sunması bekleniyor.
UNESCO Kürsüsü Nedir?
UNESCO tarafından 1992 yılında kurulan “UNITWIN Ağları/UNESCO Kürsüleri Programı”nın temel amacı, uluslararası düzeyde üniversitelerarası işbirliğini sağlamaktır. UNESCO, temel çalışma alanları olan; eğitim, doğa bilimleri, sosyal - beşerî bilimler, kültür ve son olarak da bilgi - iletişim başlıklarında üniversitelerde kürsü kurulmasını destekleyen programda Şubat 2021 itibari ile dünyadan 832 yükseköğretim ve araştırma kurumu yer alıyor. 2010 yılına kadar ülkemizde yalnızca üç UNESCO Kürsüsü bulunmaktayken, 2021 yılı itibariyle UNITWIN Ağları ve UNESCO Kürsüleri sayısı 16’ya çıkmıştır.
Ek Resimler
Bu içerik 24.02.2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 380 kez okundu.